چطور اقدام کنیم؟

چطور اقدام کنیم؟

چطور اقدام کنیم ؟

  • با سوال خوب احساس نیاز را به وجود بیاوریم

Hand holding question mark Free Photo

با طرح سوال­هایی از خودمان بپرسیم که چرا من الان نیاز دارم اقدام کنم ؟ اگر اقدام من دیر شود چه فرصت­هایی را از دست می­دهم ؟ رنج ها و لذت­های اقدام­کردن یا نکردن من کدامند؟ موانع من کدامند؟برای رفع تک تک موانع کوچکترین کاری که می­توانم بکنم کدام است ؟

  • اقدام های جایگزین

من هم مثل همه شما برنامه هایی برای حفظ سلامت جسمی خودم داشته­ام و دارم .مثلا از دوره نوجوانی در کلاس بسکتبال (2 سال ) فوتبال (اغلب اوقات)والیبال (2 سال ) پینگ پونگ (متفرقه)، شنا ، آمادگی جسمانی ،بدن سازی و صخره نوردی ،کوهنوردی ،کوهپیمایی و … شرکت کرده ام اما هیچ کدام ادامه دار نبود!!

Cute girl sitting with palette and paint brush Free Photo

دلیل ادامه دار نبودن این فعالیت ها این بود که من با هدف­گذاری آشنا نبودم .مثلا به خاطر اینکه دوست صمیمی بدنساز داشتم و با او به سالن بدنسازی می­رفتم مدتی شروع به تمرین­های بدنسازی کردم ولی بعد کم کم ساعت­ ها را جابجا کردیم و بعد از مدتی منظم نرفتن ،دیگر ادامه ندادم .این قضیه برای بقیه رشته های ورزشی هم اتفاق افتاد تا اینکه من با هدف گذاری آشنا شدم .

من هدفم را تغییر دادم و گفتم هدف اصلی من افزایش سطح سلامت جسمی و عضلانی بدنم است و برای آن یک لیست طراحی کردم که چه اقدام­های مورد علاقه  و قابل انجام از نظر زمانی و مکانی برای من هست که بتوانم در طول هفته برای رسیدن به هدفم آنها را انجام دهم ؟

وقتی این کار را می­ کنیم در حقیقت اقدام­ کردن همراه با تنوع و انگیزه­ های متفاوت می­شود و مهم­تر از همه بهانه ­ها کمتر می­شود .مثلا اگر من هدفم دوچرخه­ سواری باشد و الان دوچرخه پنچر باشد بهانه ­ای دارم که اقدام نکنم .اما اگر هدف افزایش سلامت جسمی باشد به بقیه اقدام­های موثر در افزایش سلامت فکر می­کنم .مثلا ممکن است پیاده­ روی کنم و یا کوهپیمایی بروم و …

در حقیقت درست مثل یک رقصنده باشید که هر لحظه به یک سمت می­رود و هر مانعی که جلوی آن سبز شود به سمتی دیگر می­رود .قرار نیست یک دستور العمل ثابت داشته باشیم که اگر جواب نداد عزا بگیریم بلکه از همان تکنیک اگر این نشد آنگاه نقشه بعدی استفاده می­ کنیم.

Man dancing street dance Premium Photo

  • از بین بردن موانع ذهنی با طرز فکر رشد

همه آن نمی­توانم ها را به هنوز نتوانسته ام  تبدیل کنید فقط همین !! هنوز نتوانسته­ ام مهارت صحبت کردن به زبان دیگر را یاد بگیرم و …

  • فرآیند اقدام را مثل رشد درخت ببینیم

یک درخت در طول فصل رشد خیلی با حوصله و به صورت طبیعی شروع به تغییر می­ کند و در صورت قطع شدن شاخه های آن دوباره رشد را آغاز می­کند .یعنی در این مسیر نباید عجله­ای و باشتاب حرکت کنیم چون سریع سرد و بی­ انگیزه می­ شویم.

Seedling new baby forest spring Free Photo

در حقیقت این مسیر یک چرخه است که ما در آن بر اساس ارزش ­ها و هدف­هایمان تصمیم گیری و انتخاب­ هایی داشته­ ایم و حالا با قبول مسئولیت ­های آن شروع به اقدام کرده ­ایم و ممکن است خیلی زود شکست بخوریم .اما نکته مهم این است که باید از شکست­­ ها درس بگیریم تا دوباره اشتباه تکراری نداشته باشیم و در بار بعدی تلاش ما بهتر نتیجه می دهد .

یک نکته :این چرخه برای ادیسون 2000 بار تکرار شده اما نه اینکه او اشتباه­ های قبلی را تکرار کند.

Man portrait alva edison thomas inventor Free Photo

  • از روش اجایل (agile) به معنی چابک استفاده کنید

در این روش زمان بالاترین اولویت است یعنی بی خیال کیفیت می ­شویم و همان ابتدا یک تست کوچک انجام می­ دهیم و بعد از خودمان بازخورد می­ گیریم و اصلاح می­ کنیم و هر مرحله تغییر­های جدیدی به وجود می­ آید که ما را در اقدام­های بعدی آگاه­تر می­ کند .Group of office workers collaborating on tasks Free Vector

مثلا فرض کنید شما قصد شرکت در یک کلاس موسیقی را دارید .در ابتدا ذهن ما می گوید که خب اول باید ساز بخریم ؟کدوم رو بخریم ؟قیمت چی باشه ؟گرونه ؟بعد سه ماه بریم کلاس تازه الفبای موسیقی رو یاد بگیریم ؟بعد کلاسشم که دیره ؟هوا هم گرمه ؟ و همین طور فکر فکر و فکر که در ذهن ما ساخته می­شود تا اینکه بگوئیم غلط کردم اصلا نمیرم !!

اما روش اجایل می­گوید سر یک کلاس موسیقی که دوست دارید بنشینید برای چند جلسه و شروع کنید به ایجاد ارتباط و وقتی مطمئن شدید که دوست دارید، اقدام به ساز زدن با هر روش ممکن کنید و کم کم بازخورد مربی را بگیرید که چطور ساز را درست در دست می­گیرند و چطور کار کنیم و حالا که اتصال ایجاد شد و بهانه­ها را می­توانیم کنترل کنیم کلاس را جدی شروع می­کنیم.

این طور شاید اقدامی صورت گیرد وگرنه می­شود همان کلاس های زبان تابستانه که اغلب بچه ها فقط برای رفع تکلیف از طرف والدین شرکت می­کنند و در نهایت هم میزان موفقیت در یادگیری زبان خارجه به همان اندازه خروجی آموزش و پرورش می­شود.

نوکیا اقدام نکرد و نابود شد !!

Mobile phone, digital Free Photo

برای درک این موضوع برند های معتبر دنیا را بررسی کنیم که از ابتدا چه شکلی بودند ؟آنها اقدام کردند و بعد کم­کم برند امروزی خود را همراه با اقدام های خود عرضه­کردند .فرض کنید شرکت اپل فقط درگیر اسم و برند خود بود الان چه جایگاهی داشت ؟

همان طور که شرکت نوکیا این اشتباه بزرگ را انجام داد و در حالی که بهترین و معروف­ترین برند موبایل بود اقدامی برای تولید نسل جدید گوشی ها نکرد و الان نامی از نوکیا در صنعت موبایل دیده نمی شود .

  • هضم تجربه

فقط کافی است که نگاهی کنیم به اطراف تا ببینیم قبرستان­ها پر از انسان­هایی است که تصمیم گرفتند اما اقدامی نکردند و روزمرگی انتخاب راحتی است برای کسانی که اهل تلاش و تجربه مسیر­های جدید نیستند.در کتاب الکترونیکی کندوی بی عسل به این نکته اشاره شده که برای فرار از روزمرگی چطور انگیزه کمک کننده خواهد بود.این کتاب از هدایای این کتاب است.

 

اگر کمی تیز حس باشیم با گرفتن تجربه  از کسانی که ما هم مسیری شبیه به آنها را انتخاب کرده ایم راه بهتر را انتخاب می­کنیم .این همان نقطه ­ای است که اغلب پدر ومادر­ها قصد دارند آن تجربه را به هر شکلی به فرزندان خود بفهمانند ولی  بچه­ ها آن را نصیحت­ های تکراری می ­دانند.

خلاصه برای اقدام کردن اول باید اقدام کنیم!شاید بگوئید خسته نباشی!اما واقعا برای آنکه بفهیم چه چیز­هایی را نمی ­دانیم و کم­کم متوجه شویم بعضی چیز­ها را می­دانیم اما نمی­توانیم انجام دهیم یعنی باید مهارت داشته باشیم.

اما همانطور که درمقاله مسیر عصبی بیان کردیم قبل از هر اقدام و هر تصمیم باید نمی ­خواهم و نمی گذارند ها را از ذهنمان دور بریزیم هر چند در جاهایی مجبور به پذیرفتن جبر هم خواهیم شد .مثلا دوستی دارم که به دلیل اینکه پدرش را در دوره دبیرستان از دست داد مجبور بود ترک تحصیل کند و وارد شغلی شود که قبل از آن اصلا به فکرش هم نرسیده بود و اتفاقا درس خوبی داشت وعلاقه­مند بود که در دانشگاه به رشته مهندسی شیمی برود .

در این جا می خواهم در رابطه با این نکته صحبت کنم که حالا این دوست من گرفتار اجبار محیط شده و نمی­ گذارند­ها کار خودشان را کرده ­اند اما این کار دوست من باعث شده بود که مادر و دوخواهرش در رفاه بهتری باشند و در صحبت­ هایی که می­کنیم همیشه از دوست داشتن رشته مورد علاقه اش می­گوید و بعد سریع از کمکش برای ازدواج خواهر­ها و به مکه فرستادن مادرش حرف می­زند واتفاقا با غرور و ذوق و شوق این قسمت را توضیح می­دهد .

Hand drawing illustration of power strength concept Free Vector

یعنی ممکن است در زندگی گاهی ما در مسیری که می­ خواهیم قرار نگیریم اما در هر لحظه می ­توانیم با ارزش­هایمان زندگی کنیم . ارزش­ها چیزی نیستند که کسی مانع آنها شود .مثل دوست من که ارزش احترام به خانواده و رسیدگی به آنها و تامین امنیت آنها برایش اولویت بالاتری داشت .وقتی با ارزش­های خودمان زندگی می­کنیم احساس قربانی شدن نداریم .و نکته مهم این است که تا هر وقت که فرصت بودن داریم می­توانیم انتخاب کنیم و به سمت آنچه که مورد علاقه ما بوده حرکت کنیم هر چند به ظاهر دیر شده باشد در صورتی که هیچ وقت دیر نیست چون این مورد هم از ارزش های ما بوده و حالا که با آن هستیم حال خوشی داریم .

شاید دیده باشید پیرمرد و پیرزنی را که در کنکور سراسری شرکت می­ کنند و ادامه تحصیل هم می­ دهند که به احتمال زیاد داستانی نزدیک به دوست من را داشته ­اند.

تنها کاری که بعد از تصمیم ­گیری خود بر مبنای ارزش واهداف می­ کنید این باشدکه قدم بعدی من چیست؟ یعنی بعد از این که تصمیم گرفتید و هدف­هایتان معلوم شد هدف را فراموش کنید و برنامه ­ریزی رسیدن به هدف را بریزید و هر روز برای آن یک اقدام انجام دهید و به هیچ ­وجه روز بدون اقدام نداشته باشید حتی اگر سادترین اقدام باشد.

موفق باشید

امین عظیمی

من امین عظیمی هستم در 1364 برای انجام ماموریتی به دنیا آمده ام که تا زنده هستم برای انجام این ماموریت تلاش خواهم کرد.من عاشق تدریس و آموزش و خانواده و طبیعت (مخصوصا کوه پیمایی) هستم و در مسیر آموزش خیلی علاقه دارم دانسته ها رو به اشتراک بزارم .

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید